Motto týdne: Láska je ze všech vášní nejsilnější, neboť útočí současně na hlavu, srdce i tělo. Voltaire


Partneři

Smích léčí a proto si přečtěte web plný anekdot, fórů, smíchu a nejlepších vtipů Vysmatej.cz

Avon katalog k prohlédnutí.

Pro cestování do zahraničí i po ČR doporučujeme sjednat výhodné cestovní pojištění online. Využijte online sjednání a porovnání cestovního pojištění.

K čemu je dobrý rybí tuk?

Zkuste https://www.testy-zkusenosti.cz/

Rádi Vám poradíme v poradně - online. Poradí i Bezvarady.eu.

Vířivky pro celoroční provoz. Zlepšete si zdraví a relaxujte v pohodlí domova. Vířivky Villeroy & Boch. Úsporné, zateplené, laminátové, vč. termokrytu. Nesrovnatelná kvalita oproti nafukovacím vířivkám. Vybírejte z celoročních venkovních vířivek Villeroy & Boch nebo Jacuzzi®



Sedmikráska chudobka

Sedmikráska chudobka

Latinský název: Bellis perennis L.

Čeleď

hvězdnicovité

Droga

květní úbory

Charakteristika

Je to malá, vytrvalá bylina, 4 - 15 cm vysoká, lysá nebo chlupatá, s krátkým, válcovitým a šikmým oddenkem, tvořící trsy. Všechny listy jsou přízemní a skládají dosti bohatou růžici. Jsou podlouhle obvejčité až kopisťovité, na konci zaokrouhlené a k dolejšku klínovitě zúžené v dosti široký řapík, na okraji oddáleně vroubkované s jedním nervem, krátce chlupaté až lysé. Krátce a přitiskle chlupatý stvol nese jeden úbor, měřící v průměru 16 - 30 mm. Lůžko úboru je duté a kuželovité, na povrchu jamkaté, bez plenek. Bylinné pýřité listeny tvoří vně úboru dvouřadý zákrov. Terč úboru (žlutý střed) měří 4 - 5 mm v průměru a nese četné žluté, oboupohlavné kvítky, které mají pěticípou, rourkovitě zvonkovitou korunu, pět tyčinek a spodní semeník s dlouhou čnělkou. Okrajové kvítky úboru jsou samičí a mají jazykovitou, 8 - 12 mm dlouhou, bílou, na konci často narůžovělou korunu. Ze spodního semeníku obojích kvítků vyvinují se za plodu nažky, jež jsou lysé a bez chmýru. Kvete od března do listopadu, a je-li mírná zima, dokonce po celou zimu i pod sněhem. Za vlhkého počasí a v noci se úbory zavírají a to tak, že se zákrovní listeny a jazykovité květy okrajové zdvíhají vzhůru a přikládají k sobě. Během dne se otáčejí úbory ke slunci a celý úbor se pohybuje pomalu od východu na západ.

Obsahující látky

Účinné látky jsou poměrně málo známé. Vedle stop silice byly z drogy izolovány apigeninové deriváty (kosmosiin a další), třísloviny, saponiny

Použití

Droga má v lidovém léčitelství dosti široké, ale málo specifické uplatnění při využívání protizánětlivých a expektorančních účinků. Nálev se používá při léčení chorob horních cest dýchacích (saponiny) k lepšímu odkašlávání, také se doporučuje v rekonvalescenci po zápalu plic. Bývá součástí rozmanitých čajových směsí s "krev čistícím" účinkem, proti revmatismu, proti krvácení a vředovitosti. Mnohdy slouží především ke zlepšení vzhledu čajových směsí. V homeopatii se používá výtažek z čerstvých květů ke stejným účelům, také proti bolestivé menstruaci a tvoření ledvinových a žlučnikových kamenů. Zevně se doporučuje v obkladech nebo koupelích při furunkulóze, na špatně se hojící rány a podlitiny i proti krvácení z povrchových ran menšího rozsahu a k jejich rychlejšímu čištění a hojení.

Sběr

Sbírají se úbory nešlechtěných forem před plným rozkvětem, se stopkou do 1 cm délky. Droga příjemně voní a slabě svíravě chutná.

Výskyt

Roste velice hojně na lukách a na jiných travnatých místech z nížiny až vysoko do hor. Je hojná v celé Evropě a na východ sahá až do Malé Asie a Sýrie. Zplaněle roste dnes také v Severní Americe a na Novém Zélandu. V zahradách se často pěstují statnější odrůdy pro ozdobu, z nichž mnohé mají všecky kvítky v úboru jazykovité, a to buď bílé, růžové, nebo až dosti tmavě červené.

Využití

Z celých mladých rostlin (kromě kořenů) se připravuje v některých zemích jarní salát, upravují se jako špenát nebo se přidávají místo jiné zeleniny do polévek. Jako léčivá rostlina se objevila až v pozdním středověku, dnes ztrácí postupně význam i v lidovém léčitelství, hlavně z důvodu pracnosti sběru drogy.