Partneři
Smích léčí a proto si přečtěte web plný anekdot, fórů, smíchu a nejlepších vtipů Vysmatej.czAvon katalog k prohlédnutí.
Pro cestování do zahraničí i po ČR doporučujeme sjednat výhodné cestovní pojištění online. Využijte online sjednání a porovnání cestovního pojištění.K čemu je dobrý rybí tuk?
Zkuste https://www.testy-zkusenosti.cz/
Rádi Vám poradíme v poradně - online. Poradí i Bezvarady.eu.
Vířivky pro celoroční provoz. Zlepšete si zdraví a relaxujte v pohodlí domova. Vířivky Villeroy & Boch. Úsporné, zateplené, laminátové, vč. termokrytu. Nesrovnatelná kvalita oproti nafukovacím vířivkám. Vybírejte z celoročních venkovních vířivek Villeroy & Boch nebo Jacuzzi®
Začínáme na běžkách - vybíráme vybavení
Jezdíte na běžkách? Ne? A co takhle to s novou lyžařskou sezónou zkusit? Zatímco se budete rozhodovat, můžete si přečíst tento článek, který vám poradí, jakou výbavu si na vaše běžkařské začátky pořídit.
Nejprve je třeba se rozhodnout, zda budete lyžovat klasicky, nebo bruslit, popřípadě zda chcete oba styly střídat. Podle toho si totiž vyberete běžky, běžkařské boty, vázáníi hole.
Běžky na klasiku
Jde o nejprodávanější běžky na trhu.Běžky na klasikujsou delší, mají výrazněji zatočené špičky, jsou prohnuté, takže když je položíte na zem, pod svým středem se nedotýkají země. V tomto prostoru se totiž nachází tzv. mazací komora pro nanášení stoupacích vosků, jinak by lyže podkluzovaly při každém záběru zpět.
Velmi důležité je vybrat si správnou délku běžek, respektive správnou tuhost lyže, tak, abychom svou vahou „neprošlápli“ výše zmíněnou mazací komoru tak, aby se celá dotýkala země. Orientačně je na běžce uvedeno, pro jakou hmotnost je určena, lepší je však přímo v obchodě mazací komoru změřit.
Při zatížení lyže vaší vahou by měla pod středem lyže zůstat mazací komora v délce 50 – 60 cm. Pro velmi hrubou orientaci při výběru lze dodat, že byste měli vybírat lyži přibližně o 15 – 20 cm delší, než je výška vaší postavy.
Některé rekreační modely klasických lyží mají na skluznici v oblasti mazací komory šupiny, které brání proklouznutí běžky. Takové lyže nemusíte mazat stoupacími vosky, protože jejich roli právě šupiny nahrazují.
Kombi běžky
Jestliže chcete jezdit převážně klasiku, ale občas si zkusit i bruslení, budou pro vás nejlepší tzv. běžky combi. Konstrukčně jde o lyže téměř shodné s klasickými, ale kombi modely jsou o něco tvrdší. Kombi běžky se vybírají o něco kratší, než lyže na klasiku, přibližně o 10-15 cm delší, než je výška postavy. O mazací komoře platí u kombi lyží to samé, jako u lyží klasických.
Lyže na bruslení
Běžky na brusleníjsou kratší, užší, méně prohnuté a mají plošší a méně výraznou špičku. Jejich délku volte přibližně o 5-10 cm delší, než je výška postavy, začátečníci by měli volit lyže spíše kratší.
U lyží na bruslení se doporučuje vybírat u levnějších modelů spíše dřevěné jádro, u dražších lyží už bývá kvalita dřevěného i kompozitového jádra prakticky stejná.
Vázání
Vázání je u běžek velmi důležité, jedná se o spojnici mezi běžkami a botami. Na trhu dominují dva vzájemně nekompatibilní systémy - SNS a NNN. Je potřeba se rozhodnout pro jeden systém a v jeho standardu mít boty i vázání. Oba systémy jsou totiž vzájemně nekompatibilní.
Boty na běžky
Také u bot na běžky je třeba si v první řadě říci, jakým stylem budete jezdit. Následně si vyberete boty na klasiku, kombi boty nebo boty na bruslení.
Bota na klasiku má měkký kotník, který umožňuje výrazný předozadní rozsah pohybů v tomto kloubu, tak, jak to klasický styl vyžaduje. Kombi bota rovněž umožní předozadní pohyb kotníku, ovšem stranově jej již kotník zpevněn. Bota na bruslení má naopak zcela pevný kotník a klasicky v ní jezdit nelze.
Stejně jako u jiných sportovních bot je také u obuvi pro běžecké lyžování důležité, aby boty na běžky co nejlépe obepínaly nohu. Proto si botu vybírejte ve velikosti, která vám je natěsno a nenechává v botě již žádné volné místo. Bota však samozřejmě nesmí nikde tlačit, měla by tvarově dobře sedět. Proto raději vyzkoušejte boty od více výrobců.
Běžecké hole
Holejsou velmi důležitou součástí běžkařské výbavy a jejich výběru je proto třeba věnovat dostatečnou pozornost.
Běžecké hole se vyrábějí buď hliníkové, nebo z kompozitních materiálů (skelná vlákna, karbon, kevlar). Pro rekreační lyžování jsou vhodnější hole hliníkové, které jsou sice o něco těžší, ale mnohem trvanlivější.Kompozitové holenabízejí nízkou hmotnost a vyšší pružnost, která pomůže při dynamickém odpichu, ale jsou dražší a také křehčí, takže se mohou v případ přilehnutí hole při pádu snadno zlomit.
Co se týče délky běžeckých holí, na klasiku volíme hole přibližně po ramena, na bruslení hole, které dosahují k uším.
blog comments powered by Disqus